Opublikowany przez: Familiepl 2020-01-28 13:56:49
Autor zdjęcia/źródło: zdjęcie Vincent Delegge/Unsplash
Zasiłek macierzyński w 2020 roku może otrzymać osoba, która urodzi dziecko lub przyjmie je na wychowanie. Warunkiem otrzymania świadczenia jest praca na etat i odprowadzanie od niej składek na ubezpieczenie chorobowe lub odprowadzanie tejże składki z umowy zlecenia, albo w wyniku samozatrudnienia.
Wysokość zasiłku macierzyńskiego jest ściśle określona przepisami, a od 1 stycznia 2020 roku nie może być ona niższy niż 2243,54 zł, czyli kwota minimalnego wynagrodzenia pomniejszonego o 13,71proc. Ten procent to kwota, która odpowiada stopie procentowej składek na ubezpieczenia społeczne w części finansowanej ze środków pracownika.
Przepisy określają również minimalną kwotę zasiłku macierzyńskiego 2020, która przysługuje mamom bezrobotnym, zarejestrowanym w urzędzie pracy, a także tym, które na podstawie swoich umów nie są zobowiązane odprowadzać składki na ubezpieczenie chorobowe – czyli np. mamy pracujące w oparciu o umowę o dzieło, albo będący studentami. Kwota takiego zasiłku wynosi 1000 zł.
Gdy urodzisz dziecko, w 2020 roku, przysługuje Ci zasiłek macierzyński w wymiarze:
Ale jeszcze przed porodem może wykorzystać do 6 tygodni urlopu i zasiłku, a po porodzie wykorzystujesz resztę.
Prawo przewiduje również szczególne okoliczności, w których mamie przysługuje zasiłek macierzyński, nawet gdy nie zostały spełnione wymogi ubezpieczenia zdrowotnego.
Zasiłek możesz otrzymać nawet wtedy, gdy twoja umowa o pracę kończy się przed terminem porodu, jednak w myśl prawa, jej obowiązywanie zostaje przedłużone do dnia porodu. Świadczenie to przysługuje także kobietom, które w ciąży zostały zwolnione z pracy i pozostały w trakcie sądowego sporu z pracodawcą, w wyniku naruszenia przepisów pracy.
Dokumentami wymaganymi do wypłaty zasiłku macierzyńskiego w okresie urlopu macierzyńskiego są:
Mamy zatrudnione na podstawie umowy o pracę mają do wyboru dwie opcje, jednak wybór której z nich nie może nastąpić później niż 21 dni po porodzie. Odpowiedni wniosek należy złożyć u pracodawcy lub bezpośrednio w ZUS.
Dostępne są dwie możliwości wypłaty zasiłku macierzyńskiego 2020:
Wysokość zasiłku macierzyńskiego jest uzależniona od Twoich średnich zarobków w ciągu 12 miesięcy poprzedzających złożenie wniosku.
Czytaj też:
>> Mamą być - 5 głównych trendów macierzyństwa na 2020
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.